Wczytuję dane...
Model: PASZ000198
Realizacja zamówienia: 24 godziny
Wysyłka od: 13.00 PLN

Wyka ozima 1kg

   

Wyka siewna jest rośliną jednoroczną, dorastającą z reguły do wys. ok. 40-80 cm. Tworzy długą, wiotką, płożącą łodygę oraz liczne zielone, wydłużone, parzystopierzaste liście, zakończone na szczycie wąsami czepnymi. Wyka siewna zakwita w miesiącach V-VIII, rozwijając na szczytach pędów nieduże, czerwono-fioletowe kwiaty, zebrane w groniaste kwiatostany. Wykształcające się po przekwitnieniu brązowe strąki, zawierają w swoim wnętrzu okrągłe nasiona, w zależności od odmiany ciemne i gładkie lub jasne i nakrapiane.

Wykę można wysiewać bardzo wczesną wiosną, nawet już w marcu - kwietniu (zwykle uprawa na nasiona) lub na zielony nawóz jako poplon w miesiącach lipiec - październik.

Wyki są roślinami dość wymagającymi. Ze względu na szybki wzrost i dużą masę zieloną oczekują żyznych i zasobnych podłoży, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Na słabszych glebach wymagają nawożenia mieszankami zawierającymi potas i fosfor, z pominięciem azotu, który samodzielnie wiążą z powietrza za pomocą bakterii i brodawek korzeniowych

Norma wysiewu w czystym siewie 100-160kg na 1ha.

W uprawie na zielonkę udział wyki w mieszance powinien być większy, a żyta mniejszy niż w uprawie na nasiona. Najczęściej zaleca się wysiew 40–60 kg/ha wyki i 70–80 kg/ha późnej odmiany żyta.