Działanie prozdrowotne i stymulacyjne kwasów huminowych w żywieniu świń HUMAC
2019-05-29 12:06:00
Substancje humusowe to naturalne związki organiczne powstałe w wyniku chemicznego i biologicznego rozkładu masy organicznej (pozostałości roślinne, zwierzęce itp.) oraz aktywności
Wyróżnia się dwie podstawowe grupy tych związków: kwasy huminowe i fulwowe. Występują one w naturalnej postaci przede wszystkim w osadach, glebie, torfie, węglu brunatnym i lignicie. W zastosowaniach rolniczych oddziałują pozytywnie na jakość i produktywność gleby, ulepszając jej właściwości fizyczne, wodochłonność i żyzność. Istotną cechą tych substancji jest możliwość wchodzenia w reakcje z jonami metali, tlenkami oraz składnikami mineralnymi zawartymi w glebie, jak również budowanie związków rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w wodzie. Posiadają również możliwość wchodzenia w reakcje ze związkami organicznymi, takimi jak alkeny, kwasy tłuszczowe, substancje kapilarnie aktywne czy pestycydy.
Kwasy huminowe dzięki swoim stymulacyjnym i prozdrowotnym właściwościom znajdują coraz częściej zastosowanie w produkcji zwierzęcej za sprawą ich właściwości antywirusowych, profibrynolitycznych i estrogennych. Z kolei dzięki zdolności tworzenia związków chelatowych z metalami ciężkimi (np. kadmem) wspomagają wydalanie tych składników z organizmów żywych, natomiast ich właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antynowotworowe kwasów humusowych dają szereg nowych możliwości ich zastosowania w profilaktyce chorób świń.
Kwasy huminowe w mieszankach paszowych dla świń, pozytywnie wpływają na wielkość pobrania paszy u wszystkich grup produkcyjnych oraz FCR (7-8%). W świetle dostępnych wyników badań naukowych zastosowanie kwasów huminowych w ilości 0,5-1% w mieszance paszowej prowadzi do uzyskiwania szybszego wzrostu i wyższej wydajności poubojowej oraz ograniczenia śmiertelności zwierząt.
Charakterystyczną cechą kwasów huminowych jest ich specyficzna makrolidowa budowa, która pomaga chronić żołądek i błonę śluzową jelit, obwodowe naczynia włosowate i wspomagają regenerację uszkodzonych komórek błony śluzowej jelita. Na skutek tej aktywności obserwowana jest obniżona lub całkowicie zahamowana resorpcja toksycznych metabolitów z paszy. Kwasy huminowe zapobiegają również nadmiernej utracie przez jelita wody znajdując zastosowanie w leczeniu biegunki i niestrawności oraz ostrych zatruć u zwierząt. Dzięki zdolności do wiązania amoniaku i innych szkodliwych gazów znajdują również zastosowanie w profilaktyce chorób układu oddechowego świń związanych z niekorzystnym mikroklimatem na fermie. Pozytywne efekty działania kwasów zaobserwowano przeciwko mykoplazmozie, pleuropneumonii, eperytrozoonozie
Kwasy huminowe zastosowane w żywieniu loch wykazują szereg właściwości wspomagających rozród. Samice wykazują wyraźniejsze objawy rujowe, dostrzegalne są również wyższa skuteczność krycia oraz lepsze wyrównanie miotów. U knurów natomiast wykazano zwiększenie ilości ejakulatu bez utraty koncentracji plemników.
Obecnie na rynku dostępne skoncentrowane kwasy humusowe do 65% np.: Humac Natur AFM, występujący w formie czystej oraz z dodatkiem zakwaszaczy dedykowany dla trzody chlewnej jako Humac Natur AFM Monogastric.
Produkt ten z powodzeniem stosują producenci świń z powiatów łukowskiego i łosickiego. Według Ich opinii Humac Natur AFM Monogastric znacznie przyspiesza przyrosty zwierząt, wpływa na zwiększenie pobrania paszy oraz jej wykorzystania na 1 kg przyrostu masy ciała zwierząt w całym cyklu produkcyjnym.
W gospodarstwie Pana Michała Grochowskiego z miejscowości Popławy-Rogale pierwsze tuczniki z testowego rzutu, zostały sprzedane po 86 dniach tuczu o masie ciała 145 kg, przyrastając średnio 1,33 kg/dobę. Po sprzedaniu wszystkich świń osiągnięto średni przyrost 1,24 kg/dobę przy średniej masie ciała 150 kg i zużyciu paszy 2,85 kg/kg przyrostu.